هر ۱۰ هزار ریال یک تومان؛ تومان جایگزین ریال می‌شود

هر ۱۰ هزار ریال یک تومان؛ تومان جایگزین ریال می‌شود
دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

بخش:
اقتصادی - تازه‌ها - خبر


نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت با کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور موافقت کردند. این لایحه با یک ماده واحده و ۵ تبصره با حذف چهار صفر از پول ملی، اصلاح پول کشور در مبادلات را محور قرار داده است. بنابر این لایحه، واحد پول ایران، «تومان» است و هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.
محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این ‌باره گفت: «امروز واحد پولی ما ریال و واحد ریزتر آن دینار است در حالی که این واحد ۵۰ سال قبل تعیین شده و اصلاً دینار در مبادلات ما وجود ندارد و کسی هم همچین پولی را در اختیار ندارد.»
او افزود: «در ۵۰ سال گذشته قیمت‌ها در کشور ۳ هزار ۵۰۰ برابر رشد داشته است این در حالی است که حجم پولی ما فقط ۵۰۰ برابر رشد کرده است».
بر اساس تبصره‌های ماده یک لایحه اصلاح قانونی پولی و بانکی، برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان را بانک مرکزی با «رعایت ذخایر ارزی و تعهدات کشور در مقابل صندوق بین‌المللی پول محاسبه و تعیین» خواهد کرد.
همچنین بر اساس تبصره دیگری از این ماده، طی سه سال پول رایج فعلی و واحد پول جدید گردش موازی و اعتبار همزمان خواهند داشت که این دوره سه ساله «دوره گذار» نامیده می‌شود.
در این سه سال، واحد پول جاری جمع‌آوری و از گردش خارج می‌شود و پس از پایان دوره گذار تعهداتی که بر اساس واحد پول جاری (ریال) ایجاد شده تنها با واحد پول جدید (تومان و اجزای آن) قابل اجرا خواهد بود.
ریال در سال ۱۳۰۸ به جای تومان، واحد پول رسمی ایران شد، اما در سال‌های اخیر به دلیل تورم بالا کاربردی در میان مردم نداشت و در مبادلات روزمره عمدتا قیمت‌گذاری‌ها بر پایه تومان انجام می‌ شود.
پروسه حذف صفر از پول ملی در بسیاری از کشورها اتفاق افتاده است. از جمله همسایه ایران، کشور ترکیه.
ترکیه کشوری است که به یک‌باره شش صفراز پول ملی خود در سال ۲۰۰۵ میلادی حذف کرد. تورم در ترکیه از ابتدای دهه ۸۰ آغاز شده و با شتاب به پیش رفت. هر دلار آمریکا که در سال ۱۹۸۸ با ۱۴۲۲ لیر قدیم ترکیه مبادله می‌شد در سال ۲۰۰۳ به بیش از ۵/۱ میلیون لیر قدیم رسید. در این شرایط قیمت یک ساندویچ در ترکیه به ۳ میلیون لیر رسید. از سال ۱۹۸۱ به این سو در ترکیه هر دو سال یک بار نیاز به اسکناس‌های درشت‌تر احساس می‌شد. در یک چرخه ۲۵ ساله. درشت‌ترین اسکناس ترکیه از ۵ هزار لیر به یک میلیون لیر تبدیل شد. تعداد بیشمار صفر‌ها در ارقام اقتصادی و مبادلات که گاه تا چند تریلیون لیر می‌رسید مشکلات فراوانی را در مسیر عملیات حسابداری و نگه‌داری حساب‌ها به وجود آورده بود. از آغاز سال ۲۰۰۵ اسکناس‌های جدید ترکیه با عنوان لیر جدید منتشر شدند. هر لیر جدید معادل یک میلیون لیر قدیم است و به این ترتیب ترکیه در یک مرحله شش صفر را از اسکناس حذف کرد. مهار تورم در ترکیه با نظارت و دستورالعمل‌های صندوق بین‌المللی پول انجام گرفت. این کشور به عنوان یک نمونه برگزیده در مهار تورم از سوی این نهاد بین‌المللی معرفی شد. ترکیه پیش از آنکه اقدام به حذف صفر‌ها کند تورم را به طور کامل مهار کرد.
همانطور که در تجربه کشور ترکیه دیدیم، این کشور قبل از حذف صفر از پول ملی، تورم را به طور کامل مهار کرد. اما با توجه به تورم افسار گریخته در ایران، پروسه حذف صفر می‌تواند چه تاثیر مثبتی بر اقتصاد ورشکسته جمهوری اسلامی بگذارد؟!


ارسال این مطلب:

لينک کوتاه اين مطلب :

نظرات بسته است.