معضلی بنام پرداخت وام یک میلیون تومانی دولت به ملت

معضلی بنام پرداخت وام یک میلیون تومانی دولت به ملتمسعود باباپور

پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

بخش:
تازه‌ها - یادداشت


در نشست روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹، دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که یک میلیون تومان وام با عنوان تسهیلات  بانکی حمایتی کرونا، ویژه یارانه بگیران پرداخت می‌کند.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که طی یک پیامکی از سرپرستان خانواده‌ها درخواست خواهد شد که  تقاضای وام خود را ثبت کنند. اما در همین ابتدای کار مردم با مشکلات زیادی از جمله روش ثبت نام مواجه شدند.

در این بین خانواده‌هایی که سرپرستشان سیم کارت به‌نام خود نداشتند، نمی‌توانستند درخواست خود را ثبت کنند. و حالا بیشتر همین افراد که مسن و افراد پر ریسکی در مواجه با ابتلای به ویروس کرونا به‌حساب می‌آیند، مجبور شدند که جهت ثبت سیم کارت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند که در نتیجه آن شاهد به‌بیرون کشاندن مردم و صف‌های طولانی و پر ازدحام در شهرهای مختلف بودیم؛ آنهم در حالی که این وام حدود ۶۵ دلاری با درنظرگرفتن هزینه‌های نجومی، حتی سبب تسکین دردهای اقتصادی قشرهای ضعیف نیز نمی‌شود.

این شلوغی و ازدحام‌ها در حالی است که مسئولان بهداشتی سراسر دنیا و همچنین ایران اعلام کردند که بیشترین شیوع ویروس کرونا در تجمعات اتفاق می‌افتد و از همین رو ما شاهد قرنطینه کردن شهرها و کشورها و تعطیلی مشاغل در سراسر دنیا جهت مقابله با شیوع ویروس کرونابودیم. ولی آنچه که ما در دفاتر پیشخوان دولت در پی مراجعه مردم شاهد بودیم، عدم رعایت فاصله‌های فیزیکی و نقض جدی طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند و سردرگمی مردم بود که خود بستر مساعدی را برای شیوع بیشتر کرونا فراهم کرده است.

حضور این افراد برای دریافت سیم کارت جهت ثبت نام وام یک میلیون تومانی ، عملا تمام طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های نصفه و نیمه مربوط به فاصله گذاری اجتماعی را نقش بر آب کرده است.

پس از این اتفاقات و ایجاد ازدحام وپخش شدن تصاویر و فیلم های متعدد از این موضوع و اعتراض مردم و مسئولان بهداشتی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی دستور داد که این شیوه ثبت نام از مردم متوقف شده و پس از ثبت نام آنلاین از مردم سیم کارت با پست به منازل متقاضیان برسد.

مشخص نیست چرا چنین روندی پیش از اتخاذ این تصمیم به اپراتورهای مسئول تحویل سیم کارت اعلام نشده است. به ویژه آنکه مهلت درخواست وام تا روز یکشنبه ۳۱ فروردین بوده است؛ درواقع تلاش و ازدحام سرپرستان خانوار برای دریافت سیم‌‌کارت موضوعی است که زیر سایه بی‌درایتی و بی تدبیری دولت صورت گرفته است!

حضور مردم و اعتراض آنها به تصمیم دولت موجب شد که حتی صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز گزارشی از ازدحام مردم در شهرهای مختلف در پی بی‌تدبیری دولت روحانی تهیه و پخش کند.

آیا مسئولان دخیل در این ماجرا، اعم از وزات ارتباطات و سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نمی‌دانستند که دو و نیم میلیون نفر سیم کارت به‌نام شان ندارند؟ آیا نمی‌شد این پیش‌بینی ها صورت بگیرد و مردم از طریق سایت ثبت نام می‌کردند که این شرایط پیش نیاید؟

و نکته جالب اینجاست که در پی دستور وزیر ارتباطات مبنی بر ثبت نام آنلاین برای سیم کارت، متصدیان دفاتر پیشخوان دولت اعلام کردند که این کار شدنی نیست و تحت هر شرایطی احراز هویت حضوری باید شکل بگیرد و درصورت درخواست اینترنتی نیز، شهروندان می بایست یک‌بار بصورت حضوری جهت احراز هویت مراجعه کنند.

حال در این میان حسن روحانی در نشست ستاد ملی مدیریت مبارزه با کُرونا در روز شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ گفت: “ارزیابی‌های دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت بهداشت و درمان از اجرای یک هفته‌ای طرح فاصله‌گذاری هوشمند در استان‌ها حکایت از همراهی و همکاری نسبتا رضایت‌بخش مردم دارد. همکاری مردم با اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند موجب کاهش روند گسترش بیماری در برخی‌ استان‌ها و ایجاد روند ثابت در دیگر استان‌ها شده است.”

این سخنان در حالی از سوی روحانی مطرح شده که تصمیم دولت، نقض آشکار روند فاصله‌گذاری هوشمند و به بیرون کشاندن مردم به ویژه سرپرست‌های سالمند خانواده و بالا بردن ریسک ابتلا به کُرونا در میان آنها بوده است.

مشخص نیست که رئیس دولت و وزارتخانه‌های مختلف که در این امور دخیل هستند اصلا با یکدیگر صحبت و مشورت می‌کنند یا خیر؟

از طرفی مسئولان وزارت بهداشت  اعلام می کنند که فاصلهگذاری اجتماعی در برخی مراکز رعایت نمیشود و با متخلفان برخورد قانونی میشود و از طرف دیگر تصمیم‌گیری‌های ناهماهنگ از سوی خود دولت مردم را مجبور به زیر پا گذاشتن «فاصله‌گذاری اجتماعی» می‌کند!!

و در آخر اینکه دولت در شرایطی رقم‌هایی ناچیز را زیر عنوان وام برای جبران خسارت‌های معیشتی و اقتصادی ناشی از کُرونا به بخشی از مردم پرداخت می‌کند که پرداخت وام‌های نجومی با رانت و رابطه همچنان ادامه دارد.

در حالی که در همین ساختاری که دولتمردانش از تحریم و کمبود منابع مالی برای ارائه خدمات به مردم می‌نالند، همچنان روند پرداخت وام‌های میلیاردی به افراد دارای رانت و رابطه ادامه دارد. نگاهی به وبسایت‌ بانک‌های مختلف شرایط پرداخت وام‌های کلان را توضیح داده است؛ وام‌هایی که با پارتی‌بازی تنها شامل افرادی خاص می‌شود.

تنها با نگاه به پرونده تخلف چند هزار میلیاردی بانک سرمایه در به‌یغما بردن ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال فرهنگیان و مقایسه این رقم با میزان اعتبار پرداختی به اقشار ضعیف جامعه آن هم در برهه حساس کنونی نشان می‌دهد که نهادهای دولتی هیچگاه حامی واقعی مردم نبوده‌اند.


ارسال این مطلب:

لينک کوتاه اين مطلب :

نظرات بسته است.