معافیت از سربازی برای خانواده جانباختگان هواپیمای اکراینی؛ عاملین سرنگونی هواپیما چرا محاکمه نمی‌شوند؟

معافیت از سربازی برای خانواده جانباختگان هواپیمای اکراینی؛ عاملین سرنگونی هواپیما چرا محاکمه نمی‌شوند؟
دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

بخش:
خبر


⁣تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه: جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با تابعیت ایرانی شهید محسوب شده‌اند لذا خانواده‌های آن‌ها می‌توانند از امتیازاتی که برای شهدا در نظر گرفته شده، بهره‌مند شوند. برابر قانون تمام فرزندان ذکور شهدا از خدمت معاف و در صورتی که شهید فاقد فرزند ذکور باشد به ازای هر شهید، یک نفر از برادران وی از انجام خدمت سربازی معاف می‌شود.
⁣این در حالی‌ است که برخی از این خانواده‌ها بارها در فضای عمومی اعلام کرده اند حتی از اعلام عزیزان از دست رفته‌شان به عنوان «شهید» یاد شود ناراضی هستند. تعدادی از این خانواده‌ها از طرف مامورین امنیتی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و برخی از آنها نیز مجبور شدند از کشور خارج شوند.
حال اما با گذشت سه ماه، جمهوری اسلامی تاکنون پاسخ روشنی برای چرایی سرنگونی پرواز ۷۵۲ توسط پدافند نیروی هوایی سپاه پاسداران نداده‌اند و همچنان از تحویل جعبه سیاه به اوکراین و کانادا خودداری می‌کند.
خانواده برخی از کشته شدگان که در کشور کانادا اقامت دارند به تازگی با تشکیل یک بنیاد دادخواهی در تلاش هستند جمهوری اسلامی را بابت این جنایت پاسخگو نگه دارند و عاملین سرنگونی هواپیما را به پای میز محاکمه بکشانند.
جواد ظرف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تلاش است با مذاکره با طرفین دعوا و پرداخت غرامت پرونده سرنگونی هواپیمای اکراینی را برای همیشه ببندد اما برخی از خانواده کشته شدگان با صراحت اعلام کرده‌اند که با خون عزیزانشان معامله نمی‌کنند و خواستار محاکمه عاملین سرنگونی پرواز ۷۵۲ هستند.


ارسال این مطلب:

لينک کوتاه اين مطلب :

نظرات بسته است.