خشونت افسار گسیخته در ایران

خشونت افسار گسیخته در ایران
یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

بخش:
اجتماعی - تازه‌ها


آمار خشونت در جامعه ایران افسار گسیخته شده است و این موضوع بسیار نگران کننده است.

 عصبانیت، ناامیدی و فشارهای اقتصادی باعث شده است آمار خشونت در ایران هر ساله رکورد تازه ای را به ثبت برساند. بی‌شک اگر شما تجربه زندگی در ایران را داشته‌اید نزاع‌های خیابانی بسیاری را شاهد بوده‌اید. درگیری‌هایی که بعضا از سر جای پارک خودرو تا به قولا نگاه “نگاه چپ” رخ میدهد و صحنه های خشنی را رقم میزند. این درگیری‌ها گاهی تا در حد نقص عضو و یا حتی قتل هم پیش میروند. بر اساس آمار سازمان حقوق بشر ایران در سال گذشته میلادی، ۲۲۵ نفر به جرم “قتل عمد” در ایران اعدام شده‌اند. این در حالی است که تعداد زیادی از خانواده مجرمین موفق شده‌اند از خانواده مقتول رضایت بگیرند و فرزندشان را از چوبه دار نجات دهند. اما چه دلایلی باعث می‌شود خشونت و نزاع در جامعه ایران در این حد بالا رود؟

آمار نزاع در ایران؛

بر اساس آمار پزشکی قانونی در ده سال گذشته حدود شش میلیون پرونده نزاع در ایران باز شده است.

بر اساس این آمار، در سال گذشته استان تهران با ۵۴ هزار و ۹۸۱، خراسان رضوی با ۲۸ هزار و ۱۳۳ و اصفهان با ۲۴ هزار و ۳۶۱ مورد  بیشترین آمار درگیری و نزاع را داشته‌اند. در حالی که، ایلام، بوشهر و خراسان جنوبی کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند. این در حالی است که کل آمار نزاع‌ها در سال ۹۷ بیش از ۴۶۰ هزار مورد بوده است.

بر اساس آماری که این سازمان دولتی برای تنها نیمه اول سال ۱۳۹۸ منتشر کرده است، بیش از ۳۳۱ هزار نفر به علت مصدومیت ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی در سراسر ایران مراجعه کرده‌اند.

مطابق آمار پزشکی قانونی نزدیک به یک سوم این آمار را “زنان” هستند که تعداد آنها به ۱۰۷ هزار و ۴۸۳ نفر رسیده است. این در حالی است که بسیاری از مردم بعد از نزاع به خاطر اینکه گرفتار دستگاه قضائی نشوند ترجیح میدهند شکایت نکنند و یا موضوع را به صورت محلی رفع کنند.

مقایسه آمار شش ماه نخست سال ۹۸ با آماری که پزشکی قانونی برای دوسال پیش منتشرکرده است نشان میدهد که “افزایش رفتارهای خشونت آمیز” و “کاهش تاب آوری” در میان ایرانیان و بخصوص در کلانشهرها بسیار شدید شده است و این موضوع بسیار نگران کننده است.

حسن محمدزاده،‌ مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی، درباره نزاع در این استان  اعلام کرد: “در سال گذشته بیش از ۷ هزار و ۲۶۵ شهروند در پی نزاع و درگیری به پزشکی قانونی این استان مراجعه کرده‌اند.

وی در این باره گفت: “این آمار نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ دو درصد افزایش داشته است و از این تعداد شهروند، چهار هزار و ۹۱۴ نفر مرد و دو هزار و۳۵۱ نفر زن بودند  “.

ایشان در مورد تفکیک آمار به نسبت شهرهای استان خراسان شمالی گفتند: “بجنورد با دو هزار و ۷۷۳ نفر بیشترین و شهرستان‌های اسفراین با یک هزار و ۲۹۷ نفر، شیروان با یک هزار و ۵۱۳ نفر آشخانه با ۷۵۲نفر، فاروج با ۴۱۷ نفر و جاجرم با ۳۸۴ نفر رتبه های بعدی نزاع و درگیری را به خود اختصاص داده اند”.

برای استان تهران نیز در سال ۹۶ در استان تهران بیش از ۹۳ هزار نفر به خاطر “صدمات و جراحات ناشی از نزاع‌های خیابانی” به مراکز پزشکی مراجعه کرده‌اند و این تعداد در سال گذشته نزدیک به هشت هزار نفر افزایش یافته است.

تعداد کل مصدومان نزاع در استان تهران در سال ۹۷ اندکی بیش از ۱۰۱ هزار نفر بوده است.

جالب است بدانید که زنان در یک دهه گذشته، یک میلیون و ۸۵۵ هزار پرونده نزاع داشته‌اند.

ایران سومین کشور خشمگین دنیا!

موسسه تحقیقاتی گالوپ در تحقیقات و نظر سنجی که در سال ۲۰۱۸ انجام داد، بر اساس این تحقیقات ایران سومین کشور خشمگین در دنیاست و در عین حال جزو غمگین‌ترین کشورهای دنیا نیز محسوب می‌شود. ۴۵ درصد ایرانی ها روز قبل از مصاحبه دچار غم و اندوه بوده‌اند. مردم ایران از این نظر پس از کشورهای چاد، نیجر، لیبریا، سیرالئون و نیکاراگوئه در رده ششم قرار دارند.

۵۹ درصد مردم ایران روز قبل از تحقیق، احساس نگرانی را تجربه کرده‌اند. ایران از این نظر بعد از موزامبیک، چاد، بنین، پرتغال در رده چهارم قرار دارد. این در حالی است که به طور متوسط ۴۰ درصد مردم دنیا عنوان کرده‌اند که زندگی روزمره شان با نگرانی های بسیاری همراه است. در همین حال، ۴۰ درصد ایرانی‌ها گفته‌اند در همان روز نیز دستخوش رنج و ناراحتی بوده اند.

۴۳ درصد مردم ایران روز قبل از مصاحبه احساس خشم و عصبانیت داشته اند. در این بخش، فقط ارمنستان با ۴۵ درصد و عراق با ۴۴ درصد وضعیتشان از ایران بدتر است؛ یعنی ایران در رتبه سوم کشورهای با خشمگین‌ترین شهروندان قرار گرفته است. از سوی دیگر، تنها ۳۳ درصد ایرانی ها روز قبل از تحقیق کار جالبی انجام داده یا فرا گرفته بودند. در حالی که به طور میانگین حدود نیمی از مردمان دنیا چنین تجربه‌ای داشته‌اند.

یافته های این تحقیق حاکی از آن است که مردم ایران بیشترین اضطراب، استرس و فشارهای عصبی را تحمل می کنند. ۵۵ درصد ایرانی ها روز قبل از مصاحبه دچار استرس شده بودند. این در حالی است که به طور متوسط ۳۵ درصد مردم جهان متحمل استرس شده بودند.

فرهنگ مذهبی یکی از عوامل بی قانونی؛

یکی از معضل های مهم در جامعه ایران احترام نگذاشتن به حقوق دیگران است. در این مورد برخی از شهروندان میخواهند سبک زندگی خودشان را به دیگران تحمیل کنند و یا به خودشان اجازه دهند که در سبک دیگر شهروندان دخالت کنند که این موضوع از فرهنگ مذهبی و سنتی آنها نشأت میگیرد.

فرهنگی که خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ترویج کننده آن بوده و به اقدام “آتش به اختیار” معروف است. ماجرا به آنجا برمیگردد که خامنه‌ای در یکی از سخنرانی هایش جوانان انقلابی را به فرمان آتش به اختیار دعوت کرد و این اقدام را “کار فرهنگی خودجوش و تمیز” دانست. بر اساس همین فرمان بسیاری از مردم به خود حق دادند که در سبک زندگی و سلیقه دیگران دخالت کنند و همین امر باعث هرج و مرج و نزاع‌های بسیاری در جامعه شده است. ترویج کنندگان این فرهنگ غلط با استناد به سخنان رهبرشان اقداماتشان را صحیح میدانند و به درستی کارشان نیز اعتقاد دارند.

از طرف دیگر به دلیل اینکه قانون حاکم بر ایران، بر مبنای دین اسلام می‌باشد این امر باعث شده است که مردم در ایران شاهد اجرای مجازات شلاق، اعدام و حتی قطع اعضای بدن مجرمین در “ملاء عام” باشند. همین کار غلط و غیرانسانی باعث اختلالات روحی و روانی در مردم شده است و آنها را به سوی انجام کارهای خشن سوق میدهد.

آسیب شناسی؛

کارشناسان اجتماعی عقیده دارند یاس و نامیدی، فشارهای روحی و روانی زیادی به جامعه وارد می‌کند و در نتیجه آن تحمل افراد را پایین می‌آورد و از طرف دیگر افت فرهنگی، نبود فرهنگ گفتگو و ناامیدی از دستگاه قضایی باعث پیشرفت این معضل در جامعه است.

اوضاع نابسامان اقتصادی، تورم، نرخ بالای بیکاری، فضای بسته سیاسی و دیگر محدودیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مجموعا تاثیر زیادی بر احساس مردم ایران نسبت به وضعیت زندگی شان دارد.

 به همین دلیل تا وضع اقتصادی و اجتماعی حاکم بر مردم از سوی حکومت تغییر نکند و قوانین پیشگیرانه سفت و سختی بر جامعه اعمال نشود، وضع موجود بهتر که نه، بلکه بدتر از گذشته نیز خواهد شد.


ارسال این مطلب:

لينک کوتاه اين مطلب :

نظرات بسته است.