بحث در مورد تحریم اقتصادی کاری بیهوده است

بحث در مورد تحریم اقتصادی کاری بیهوده استشاهین صادق زاده میلانی

دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

بخش:
تازه‌ها - یادداشت


هرازگاهی بحث درمورد تحریمهای اقتصادی آمریکا بالا میگیرد و فضای سیاسی جامعه ایرانی را تحت تاثیر قرار میدهد. این در حالی است که این بحث از اساس بحثی انحرافی و درگیر شدن در آن کاری بیهوده است. در ادامه توضیح خواهم داد که چرا از دید نگارنده بهتر آن خواهد بود که آزادیخواهان ایرانی درگیر این بحث نشوند.

‏در حال حاضر فقط دو راه برای رفع تحریم وجود دارد: یا تسلیم شدن جمهوری اسلامی در برابر آمریکا یا تغییر احتمالی سیاست آمریکا در صورت شکست ترامپ در انتخابات. در هر صورت تحریم بر اثر فعالیت در فضای مجازی فارسی رفع نمیشود. مسلما تصمیم ایالات متحدۀ آمریکا مبتنی بر تویئتهای کاربران فارسی زبان شبکه های اجتماعی نیست. اما چرا یک عده مداوما در فضای مجازی فارسی به تحریم میپردازند؟ برای اینکه گفتمان ضد امپریالیستی تبدیل به هویت سیاسی این افراد شده است. مشکل این افراد جمهوری اسلامی نیست، مسئله شان هم «ایران» نیست، مسئلهٔ آنها امپریالیسم و آمریکا است.
این افراد لزوما نفع شخصی در بقای جمهوری اسلامی ندارند و حتی ممکن است خود نیز قربانی جمهوری اسلامی باشند. اما قطب نمای سیاسی آنها خراب است. دغدغهٔ اصلی آنها آزادی ایران نیست. اگر تحریم رفع شود فلسطین دغدغه اصلی آنها میشود. مسئلهٔ فلسطین حل شود میروند سراغ گوانتانامو.‏ گوانتانامو تعطیل شود میروند سراغ یمن. یمن حل بشود یک مسئلهٔ دیگر پیدا میکنند که از آن طریق علیه آمریکا و غرب موضع بگیرند. برآیند فعالیتهای آنها در توئیتر فارسی هم فقط یک چیز است: عادی سازی جمهوری اسلامی. چطور؟ خیلی ساده است: وقتی که دائما از جنایتهای آمریکا و غرب بگویید، این تصور ایجاد میشود که «آسمان همه جا همین رنگ است» و «جمهوری اسلامی خیلی بد نیست». در واقع این همان کاری است که دستگاه پروپاگاند جمهوری اسلامی میکند. اینکه صدا و سیما صبح تا شب هر خبر بدی که در مورد آمریکا باشد را پخش میکند بی دلیل نیست.

اما برای آنهایی که دغدغه و مسئله اصلی شان «ایران» است تحریم فقط یکی از عوارض جمهوری اسلامی به شمار میرود. راه حل رفع تحریم هم این است: جمهوری اسلامی میتواند قدرت را به مردم ایران واگذار کند و برود. درگیر شدن در بحث تحریم و تبدیل کردن آن به مقولۀ اصلی باعث مغفول ماندن مسئلۀ اصلی ایران، یعنی عدم مشروعیت جمهوری اسلامی و لزوم استقرار حکومتی دموکراتیک و سکولار، خواهد گشت.
نباید برای لحظه ای فراموش کرد که علت اصلی تحریم این است که مردم ایران بر سرنوشت خود حاکم نیستند. اگر این مسئله حل شود مسئلۀ تحریم هم خود به خود حل میشود. مدافعان جمهوری اسلامی با مطرح کردن بحث تحریم قصد این را دارند که مسئلۀ اصلی ایران را به حاشیه برده و با سوء استفاده از حس میهن دوستی ایرانیان دست به فرافکنی زده و ایالات متحده را عامل اصلی مصیبتهای مردم ایران معرفی کنند. در برابر مدافعان جمهوری اسلامی باید پرسید: آیا مردم ایران بر سرنوشت خود حاکم هستند؟ و آیا اگر مردم ایران بر سرنوشت خود حاکم بودند ایران تحت تحریم بود؟ واقعیت این است که اختیار سیاستهای دولت آمریکا در دست شهروندان ایرانی نیست و نباید هم باشد. آنچه باید در دست شهروندان ایرانی باشد و نیست سیاستهای حکومت ایران است.


ارسال این مطلب:

لينک کوتاه اين مطلب :

نظرات بسته است.